Muinsuskaitsealune Koluvere lossi kivisild varises esmaspäeval kokku

Lääne Elu, 4. september 2008 Kaie Ilves

Niigi viletsas seisus silda piitsutanud vihmad tegid oma töö ja vasakpoolne sillakaar varises jõkke.
Foto: Arvo Tarmula

Esmaspäeval varises Koluveres jõkke kivisild, mille restaureerimiseks oli riik juba mullu andnud 200 000 krooni.

Kolmapäeval sulgesid pääsu Koluvere sillale paar sinna paigaldatud kivimürakat ja latt–tõke. Silt teavitas lähenejat varisemisohust.

Limusiinist välja astunud lossiomanik Aivar Reivik seiras puhtalt sisse varisenud vasakut sillakaart. Varing paljastas pinnasekihid ja esialgu veel ausõna peal püsivad 19. sajandi I poolest pärit silla jäänused.

„Esmaspäeval varises sisse,” ütles kohalik mees ja lossivalvur Kuno Vaev, kes juba läinud nädalal halba aimas. „Toetasin käe vastu ketiposti ja tundsin, et liigub,” rääkis Vaev. „Vaatasin, et sillakaar mureneb – paar paekivi oli ära kukkunud.”

Vaev arvas, et sild oli viletsas seisus, pragu oli sees ja läinud nädalate tugevad vihmad tegid oma töö. Märg liiv kogus raskust ja esmaspäeval varises sild ühe ropsuga jõkke.

Koluvere lossi mõni aasta tagasi ostnud Aivar Reivik on plaaninud muu hulgas ka silla korda teha, kuid pole osanud muinsuskaitsega ühist keelt leida.

Muinsuskaitseameti Läänemaa vaneminspektor Kalli Pets kinnitas, et sild vajus kokku omaniku lohakuse pärast. Kui Reivik lossi ostis, sai ta sellega kaasa ka silla restaureerimise projekti. Mullu suvel taotles uus omanik tööloa, mille ta sai, nagu ka 200 000 krooni riigi toetust, aga ei alustanud restaureerimist.

Veel aasta lagundasid talvekülm ja niiskus silda, mille lossipoolne ots oli juba enne Reivikut sisse vajunud. „Heaperemehelik käitumine see igatahes ei ole,” märkis Pets ja lisas, et nüüd on õnnetus käes.

Küsimusele, mis sillast edasi saab, vastas Reivik , et vaidleb muinsuskaitsega. „Meie tahame ehitada uut kaart, muinsuskaitsjad tahavad taastada, aga praktika ja teooria ei lähe kokku,” ütles Reivik.

Nimelt keeldub sillaehitaja Reivikule garantiid andmast. „Nad on nõus nii ehitama kui ka taastama, aga tulemust viimasel puhul nad ei garanteeri,” ütles Reivik, kelle sõnul hakkaks ta uut silda ehitama kas või kohe.

„Meie igatahes silda lammutada ei luba,” kinnitas Pets ja lisas, et samasuguses seisus sildu on Eestis varemgi restaureeritud. „Sillaehitajad tegelevadki uute sildadega ja näevad asju teisiti,” ütles Pets, kes soovitas Reivikul pöörduda restaureerijate poole.

Kolm aastat tagasi lossiomanikuks saanud Reivik on muinsuskaitse all olevat ehitist hallates varemgi muinsuskaitsega maid jaganud, sest Reiviku huvi lossist võimalikult ruttu puhkekoht rajada põrkas muinsukaitse piirangutele.